Üstadlarımızın anısına

Kağıda düşen  bu kelimeler bir üstad’ a bitmeyecek olan vefa borcunun ilk ödemelerindendir.

 

Hüsnü Gürsel.. Ulusal Fotograf  sanatçısı…. He zaman övünçle söylediği emekli resim öğretmeni kimliği  ve  yaşamıyla etrafındaki insanlara örnek olan bir yaşam koçu…

 

İnsan ilişkilerinin ve duygularını  nezaket erdemiyle yoğuran  Hüsnü Gürsel sevgi ve saygı dolu dünyasıyla ışık saçmıştır. Diyaloglarınızda  oldukça dikkatli olmak zorunda kalırdınız. Zira karşınızda sözlerine ‘efendim.., estafurullah  gibi kelimelerle başlayan bir beyefendi vardı. Bu kendisine ait en önemli konuşma vurgusuydu…

 

Sıkça birlikte çıkmış olduğum fotograf gezilerinde  konumları farklı olsa da  insanlara  hitabının aynı olduğuna defalarca şahit olmuşumdur. İnsan ayrımı yapmadan herkese aynı mesafede durmayı  başaran, çocukla çocuk olan mümtaz bir kişilikti.

 

Hocamızı 22 nisan 2009 yılında kaybettik. Cennet mekanı olsun. Bıraktıkları  gelecek  kuşaklara  ışığını yaymamız için yeterli olacaktır. Ne mutlu bizlere…

 

50 seneyi aşarak  ışığın peşinde geçen  yaşamı, tercihi olan belgesel fotograf arşivi ve hafızası inanılmaz boyuttaydı. Hayranı olduğu vatanın hemen  hemen  her noktasında deklanşörünün sesi vardır. El sanatları…, Kapı Tokmakları…, Meydan Larousse gibi çalışmalar sanatının seviyesi  hakkında yalnızca ip ucu olmaktadır.Basılan kitapları, Sayısız ödüllerin, Jüri üyeliklerinin müdavimi olmuştur.

 

Hocam fotograf tarzımın, bakış açımın  ve çalışma disiplinimin mimarıdır. Fotograflarını çekerken aceleci davranmadan, mutlaka tripod kullanarak çekimlerini yapardı. Önceliği kompozisyon kurgusu, yerleştirme duygusu ile ışık bilgisi sanatın en belirgin özelliği olmuştur.

 

Hocamız Sakarya Güzel Sanatlar Derneğinin ( 1994) onur üyesidir. Vefat yıldönümünde geleneksel olarak yapmış olduğumuz  ulusal pul sergilerinin bünyesinde 2 adet Hüsnü Gürsel Pulu bastırarak Filatelistlerin arşivinde yerini almasını sağladık. Ayrıca  Hüsnü Gürsel Anısınal fotograf yarışmaları düzenliyoruz.

 

Dar satır aralarına ve kelimelerle anlatımı mümkün olmayan bu mümtaz şahsiyeti, fotograf üstadını her zaman sevgi, saygı ve özlemle anarak ışığın yolculuğuna devamını sağlayacağız.

 

Ruhu şad olsun..

 

 

Ve ve…… Prof.Dr. Barboros Gürsel .. Marmara Üniv. Güzel Sanatlar Fotograf Bölümü Başkanı

Maalesef şimdi her yönüyle hayranı olduğu babasının yanında… Türk fotograf sanatının en önemli değerlerinden olan bir usta..nice başarılara ve ödüllere sahip olurken Hüsnü Gürsel den almış olduğu her  değerin hakkını veren ve akademisyen konumu ile de değer katan hocamız.

 

Beraber olduğumuz fotograf gezileri ve  jüri oluşumlarındaki davranışları ve nükteli eğitici tarzı onun nedenli farklı bir fotograf duayeni olduğunun delili idi. Eğitirken  güldüren ama daha fazlası düşündüren sözleri bizler için elden ve gönülden bırakılmayacak   hazinelerdir.

 

Ne mutlu bize ki onlarla beraberdik…

Ruhu şad olsun..

 

 

 

Cihat Çavdar

Sakarya Güzel Sanatlar Derneği

Başkanı