TARİHÇE

Sakarya’da Güzel Sanatların dalları içerisinde en gelişmiş bölüm fotoğraf sanatıdır. Bu gelişmede en büyük payın Hüsnü Gürsel’le İbrahim Zaman’a ait olduğunu da belirtmek gerekir. Adapazarı’nda ilk fotoğrafçıların 1920’lerin sonlarıyla 1930’lu yılların başlarından itibaren görünmeye başladığını söyleyebiliriz. Eldeki arşiv fotoğraflarına göre ilimizde ilk fotoğrafhaneler Foto Kadri Vehbi, Foto Kemal Nadir, Zafer İkbal Fotoğrafhanesi, Foto S.M. (Salih Münür), Şark Pazarı Sadettin Ticarethaneleri Adapazarı Şubesi’dir. Onları 1940 ve 50’lerde Foto Tan (Mahmut Öztunç), Foto Artist (M. Kazım- Hasan Özdilek, sonraları Foto Tan’la birleşerek Foto Artan), Foto Aile (Ali Rıza Yuvacı), Foto Ada, Foto Güneş, Foto Lale (Mustafa Elele), Foto Sabah (Bünyamin Elele), Foto Şehir (Mümtaz Ertürer, Naci Sevinç), Foto Akın (Mustafa Mert) ve Foto Yıldız’dır. Bu işyerlerini 1960’larda Foto Zaman (Hüsnü Gürsel, İbrahim Zaman ve Salih Gümüş), Foto Renk, Foto Görçek (Naci Sevinç), Foto Saray (İbrahim Zaman), Foto Nur (Ahmet Günçıkan)’dur.

İlimizde fotoğraf sanatının miladı 1954 yılında, Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü bitirdikten sonra değişik illerde resim-iş öğretmenliği yaparken, diğer yandan fotoğrafla ilgilenen Hüsnü Gürsel’in, Arifiye Öğretmen Okulu’na atanması kabul edilebilir. Hüsnü Gürsel’e ilerleyen yıllarda Naci Sevinç, Mümtaz Ertürer ve İbrahim Zaman katılır ve grup ilk karma fotoğraf sergisini 1962 yılı şubat ayında Halkevinde açar. Amatör olarak çalışmalarını sürdüren Hayri Yazıcıgil’in de katılımıyla güçlenirler ve ADAPAZARILI GRUP-5 adını alarak sanat çalışmalarını yoğunlaştırırlar. 1964’de Adapazarı Kurtuluş Şenlikleri Fotoğraf Yarışması’ndaki bir çok ödülü kazanmayı başaran grup, 1965 yılında İstanbul Belediye Şehir Galerisi’nde il dışındaki ilk karma sanat sergisini açar.

Grup-5’in etkisiyle Adapazarı’nda fotoğrafa ilgi artış gösterir. 1966 yılında Ferruz Ertürer, Barbaros Gürsel, Ruhi Sakman, Faruk Erinç, Ayhan Öner, Namık Gürkan, Rüştü Onaran, Muzaffer Ercan, ve Gazi Ülgen’den oluşan fotoğrafa gönül vermiş bir grup genç bir araya gelerek ADAPAZARILI GRUP-2’yi kurarlar, 1967 ve 1968 Adapazarı Kurtuluş Şenliklerinde karma sergilerini açarlar.

Sanat çalışmalarını yoğun olarak sürdüren her iki grup, 08 Kasım 1970 tarihinde birleşerek ADAPAZARI FOTOĞRAF AMATÖRLERİ KULÜBÜ – AFAK’ı kurarlar. 1972 yılında İstanbul Belediye Şehir Galerisi’nde karma sergi açan AFAK üyeleri, diğer yandan fotoğraf yarışmalarında bir çok ödüller kazanır. Süresinde genel kurul yapmadığı gibi bir nedenle 1972 sonunda kapatıldığında AFAK üyeleri iki yıllık sürede, 29 kişisel – karma sergi açmış, yurtiçi-dışı 17 yarışmaya katılmış ve bazı ödüllerin yanı sıra binin üzerinde eser de sergilenmeye değer bulunmuştu. AFAK’ın kapatılmasının ardından ilimizdeki fotoğraf çalışmalarının daha çok kişisel çabalarla devam ettiğini görüyoruz.1980 ve 90’lı yıllar, ilimizde üç genç sanatçının doğuşuna tanıklık eder. Adapazarılı Grup-2’nin kurucularından olan Barbaros Gürsel (1950, Göl), 1975’ten itibaren Marmara Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev alırken, fotoğraf alanında doktor (1983), doçent (1997) ve profesör (2002) olurken, ulusal ve uluslar arası bir çok yarışmada ödüller kazanır. Hüsnü Gürsel ve İbrahim Zaman’dan temel fotoğraf eğitimi alarak gelişmelerini sürdüren,  diğer sanatçılarımız   ise Servet Sezgin, İ.Arzu Açıkel, Cihat Çavdar gibi onlarca ödüllü fotograf  sanatçısı yetişmiştir.

1994‘te Galeri Müdürü Ressam Oğuz Aydın’ın öncülüğünde kurulan Sakarya Güzel Sanatlar Galerisi Koruma Derneği (SAGÜSAD) bünyesinde Fatih Gürsel ile Servet Sezgin , Cihat Çavdar tarafından verilen alan çalışması ve uygulamalı derslerden ayrıca 2001 yılından bu yana iki aylık olarak yayınlanan GREN dergisi derneğe ışık tutmuştur.

Derneğimiz halen İ. Arzu Açıkel tarafından ‘Fotografa giriş’ Cihat Çavdar  ile ‘Temel Fotograf dersleri Sagüsad salonlarında , Dilek ve Hıfzı Kavrayış ile de   Enka  okullarında fotograf dersleri uzun zamandır verilmeye devam edilmektedir.Geneleksel olarak Hocamız Hüsnü Gürsel’i anma haftası Pul sergileri, Canım annem  resim şöleni  gibi birçok ulusal etkinliğin , fotograf yarışmalarının, müzik etkinliklerinin,  şiir dinletileriile el sanatları ve sosyal etkinliklerin düzenlenmesini sağlanmaktadır. Dernek üyesi olarak özel yetenek ve becerileri olan birçok sanatçı arkadaşımız, konularıyla derneğimize katkılarını sağlayarak her konudaki  bu zenginliğimize  katkıları olmaktadır.

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu üyesi olan derneğimiz, Müjgan ZAMAN, Servet SEZGİN ve  Cihat ÇAVDAR tarafından delege  sıfatıyla temsil edilmektedir. Başkanlığı Ünal DABAK yürütmektedir.