Sapanca MYO’ dan “KADINA ŞİDDETE HAYIR” Fotoğraf Sergisi

Sakarya Üniversitesi Sapanca Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı ikinci sınıf öğrencileri Sosyal Sorumluluk Yönetimi Dersi Kapsamında, kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak amacıyla  ‘’Siyah İnciler” isimli fotoğraf sergisi gerçekleştirdi.

Proje öğrencilerinin üç aylık çalışmaları sonucunda fotoğraflarda yer alan on yedi öğrencinin kendilerine özel makyajlar yaparak proje koordinatörü Fotoğraf Sanatçısı, Öğr. Gör. Servet Sezgin tarafından şiddete maruz anları ve şiddet gördükten sonraki anları günün anlamına uygun şiddeti ve duyguyu yansıtacak tepkiyi ortaya çıkaracak şekilde fotoğraflandı.

Dünyada Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak kasım ayının son haftası ile aralık ayı ilk haftası ilan edildi. Her yıl farklı bir renk seçilerek yapılan etkinliklerde bu yılın rengi turuncu belirlendi. Sergi öncesi SAGÜSAD Sergi Salonu turuncu renklerle süslenerek, proje grubu ve ziyaretçiler de üzerlerine turuncu renkli kıyafetler giydiler. Proje grubu erkek öğrenciler üstlerine giydikleri turuncu-beyaz tişörtlerin önüne ve arkasına günün anlamına uygun sloganlar yazılı şekilde dolaştılar. Diğer bir özel çalışma da sürdürülebilir farkındalığı sağmak amaçlı üzerinde turuncu renkli melek kanadı ve ALO 183 yazılı magnetler dağıtılarak takdir ve beğeni topladılar. Senenin ve günün anlamını hafızalara kazıdılar.

SAGÜSAD Başkanı Fotoğraf Sanatçısı Cihat ÇAVDAR, “Dernek olarak bu tip toplumsal projelere her zaman destek vererek katkı sağladıklarını, kadına yönelik şiddetin üzüntü yarattığını ancak böyle bir serginin açılmasına vesile olup toplumsal bir konuda farkındalık yarattıkları için mutlu olduğunu belirtti. Sakarya Üniversitesi Sapanca MYO Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı’na teşekkür etti.”

Sapanca Meslek Yüksekokulu hocalarından Öğr. Gör. Serpil Çiğdem, Öğr. Gör. Emine BALCI, Okut. Dilek ÖZSU’ nun bulunduğu etkinlikte konuşan Sapanca MYO Halkla İlişkiler Program Başkanı Öğr. Gör. Servet SEZGİN, “Diğer sosyal sorumluluk projelerinde olduğu gibi öncelikli hedeflerinin üniversite ile toplumu buluşturacak projeleri gerçekleştirmek olduğunu ifade ederek konuyla ilgili uzun süreli titiz bir çalışmayla günün anlamına yönelik hem topluma mesaj verdiklerini hem de projeyi gerçekleştiren öğrencilerin deneyim kazanarak mutlu olduklarını ifade etti.” Proje ekibi öğrencilere ve SAGÜSAD’a teşekkür belgesi takdim etti.

Proje grubundan öğrenci Ayşenur ERGÜN, “Kadına şiddet konusun da bilinç ve duyarlılığın arttırılması, toplumsal farkındalık sağlanması, kadına uygulanan şiddet konusun da mutlaka gereken önlemler alınmalı ve kadına şiddet uygulayanlara caydırıcı cezalar verilmelidir’’ dedi.

Sapanca MYO Müdürü Prof. Dr. Mehmet ÖZEN, “Dünya kadına yönelik şiddeti kınarken toplum olarak bizim duyarsız olmamız mümkün değil, kadına şiddet kanayan yaramız. Toplumun temeli oluşturan ailenin mihenk taşı kadınlarımız yani annelerimizdir. Kutsal varlıklarımız olan kadına gösterilen şiddete karşı yapılan bu projede Sapanca MYO olarak farkındalığın yaratıldığını, etkinliğe destek veren SAGÜSAD’ a, katılan herkese, projeyi gerçekleştiren hocalara ve öğrencilere göstermiş oldukları başarıdan dolayı teşekkürlerini iletti.

 

Proje Ekibi

Öğr. Gör. Servet SEZGİN ( Koordinatör )

Şevval Miray CENGİZ

Ayşenur ERGÜN

Samet KAYA

Onur ENGİN

Oğuzhan TİRYAKİ

Sebahattin ÇEVİK