SAGÜSAD’TA ŞEVKET ŞAHİNTAŞ’TAN ETKİLEYİCİ GÖSTERİ

7 Aralık Perşembe akşamı Şevket Şahintaş deneğimizin konuğu oldu.
Şevket Şahintaş Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşisi SAGÜSAD Sergi Salonu’nda gerçekleşti.

Şevket Şahintaş’ın gösterisinde gece yaşamı tümüyle gözlerimiz önüne serildi.Sokakta yaşayanlar,  tinerciler, dilenciler, travestiler, hayat kadınları…

Görmeye çok alışık olmadığımız, belki de görmezden geldiğimiz kareler… Etkileyiciydi…

Belgesel fotoğrafçılık üzerine devam eden söyleşisi ise çok ilgi çekti. Sokak fotoğrafçılığının püf noktalarını bizlerle paylaştı.

Şevket Şahintaş’ı biraz da yakından tanıyalım. O fotoğraf çeken, duyarlı bir taksi şoförü.

Bir müşterisi şöyle anlatıyor; “Bağdat Caddesi’nde dolmuş beklerken bir taksi geldi dolmuş yaptığını söyleyerek beni aldı yola çıktık. Cuma akşamı trafiği eşliğinde birden takside açık radyo’da caz dinlediğimizi farkettim. Sonra yoldaki simitçilerden simit aldı ben ve diğer yolcuya da ikram etti taksici. Akabinde bir şekilde başladı anlatmaya. Geceleri taksicilik yaparken sokakta yaşayanlardan etkilenip onların fotoğraflarını çekmeye başladığını, şuan 200-300 kare fotoğrafa ulaştığını, geçenlerde ODTÜ’ye davet edildiğini ve orada bir dia gösterisi yaptığını, Fotokritik’e üye olduğunu ve fotoğraflarının orada bulunduğunu, AKM’de yapılacak bir etkinlik için davet aldığını, geçenlerde sabah’a röportaj verdiğini, gündüz görünen dilencilerin çocuğunun sahte olduğunu, geceleri herşeyin gerçek olduğunu, fotoğraf çekmeye başladığı zamanlarda gece çektiği fotoğrafları sabah gördüğünde bunu kaldıramamasını ve bir dönem fotoğraf çekmeyi bırakmasını, artık gördükleri ve fotoğrafladıkları karşısında kalbinin biraz taşlaştığını,… anlattı. kendisinin en büyük hedefi tek başına büyük ses getirecek bir sergi açmak ve bu insanlara biraz da olsa yardım edebilmek…”

O bir taksi şoförü. Ancak herhangi bir taksi şoförü değil. Biz uyurken çektiği gece fotoğrafları ile üniversite arşivlerine giren, dünya basınını röportaj için Türkiye’ye getiren, yurt dışındaki sergilerde Türkiye’yi temsil eden, ve şuan Kültür Bakanlığı ile Avrupa Birliği’nin desteklediği belgeseli çekilen bir taksi şoförü.

Adı Şevket Şahintaş. Kendisi, “Gecenin Öteki Yüzü” isimli ilk sergisinde İstanbul’un bilinmeyen yüzünü; gece hayatlarını bizimle paylaşmaya hazırlanıyor.

5 yılda bini aşkın kare
Şevket Şahintaş, 1988’de taksiciliğe başladı. 2004 yılında ufak bir dijital kamera aldı ve her akşam, gördüğü ilginç gece yaşamlarını fotoğraflamaya başladı. Sadece evsizleri çekmiyordu; İstanbul gecelerindeki travestileri, hayat kadınları, tinercileri, dilencileri; yakından tanımadığımız tüm yaşamları karelerine sığdırmaya çalıştı. Flaşlı çekim yapmak zorunda olduğu için hepsinin rızasını almalıydı; kimse de ona “hayır” demedi.

Kısa süre sonra fotoğrafını çektiği insan sayısı yüz elli olmuştu. Elli kadarını bir daha görmedi, haber de alamadı, ancak iki tanesinin öldüğünü iyi biliyor; birinin cesedini de kendi buldu. Beş senedir, tanıştığı çoğu evsiz olan bu insanların 40-50 kadarının fotoğraflarını düzenli olarak çekiyor. Şuan arşivinde onlara ait 1.000 farklı kare var.

Şahintaş’ın oluşturduğu arşiv, İstanbul’un gece yaşantısını bu boyutuyla gösteren dünyadaki ilk çalışma oldu. Konuyu duyan bir müşterisi aracılığıyla ODTÜ Mezunlar Derneği’nde gerçekleştirdiği söyleşi ve fotoğraf gösteriminin ardından Şevket Şahintaş’ı Türk ve dünya basını, fark etti.

2008’de Der Spiegel Online’da röportajı ve fotoğrafları yayımlandı. St.Petersburg’da “Çağdaş Türk Fotoğrafçıları” adlı etkinlikte Türkiye’yi temsil etti. Çektiği fotoğraflar, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde konuk fotoğrafçılar bölümünde üniversite arşivine alındı.

Avrupa Birliği’nin desteklediği Greenhouse Belgesel Programı tarafından da ilgiyle karşılanan proje, açılan fondan faydalanmak için 5 ülkeden gönderilen 70 başvuru arasından seçilerek, kabul edilen 14 projeden biri oldu. “Gecenin Öteki Yüzü” isimli belgeseli tamamladı. Şevket Şahintaş’ın “Gecenin Öteki Yüzü / The Other Side of the Night” adlı ilk sergisi, Anna Heidenhain ve Kristina Kramer küratörlüğünde, Manzara İstanbul’un desteklediği Manzara Perspectives tarafından gerçekleştirildi. Serginin gelirinin yarısı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışladı.

02-IMG_2955

01-IMG_2954

05-IMG_2965

20171207_210333

20171207_205041

20171207_205035

11-IMG_2975

09-IMG_2973

12-IMG_2978

 

20171207_210837

14-IMG_2997

15-IMG_2998

20171207_211135

AFİŞ ŞEVKET ŞAHİNTAŞ