SAGÜSAD’da Sinemacı İliyadisler anlatıldı.

 

SAGÜSAD Sakarya Güzel Sanatlar Derneği, Atina ve Stutgard’dan  ‘yüz yıllık buluşma’ için Adapazarı’na gelen İvi İliyadis-Lena iliyadis kardeşleri, ağırladı. Babaları Kriton iliyadis’in Yeşilçam’a 120 film kazandıran bir görüntü yönetmeni olması hasebiyle ünlü sinema eleştirmeni Burçak Evren de aynı toplantıya katılarak  Yeşilçam’da İliyadis gerçeğini anlatan bir konuşma yaptı. Aslen Adapazarlı Rum bir ailenin çocuğu olan İliyadisler’in konuşmacı olduğu geceye, anneannesi Evdokisya’nın ‘hediye’ye dönüşme sürecini romanlaştıran yazar İsmail keskin de katıldı. Moderatörlüğünü Fahri Tuna’nın yaptığı ve çok sayıda izleyicinin katıldığı gece zaman zaman kahkaha, zaman zaman da göz yaşının döküldüğü duygusal bir programa büründü. gecenin sonunda SAGÜSAD yönetimi de iliyadisler de izleyiciler de çok mutluydular.

İvi iliyadis ;

‘’Bugün,  sizler  Adapazarlı  hemşerilerimizle  birlikte  olmamızı  sağlayan, sayın Fahri  Tuna’ya,  çok  teşekkür ederiz.2012  yılında, Istanbul  Festivali’nin  düzenlediği  “Yaşam  Boyu Onur ödülleri” nin verildiği  gece bu ödüllerden birine layık olan görüntü yönetmeni Aytekin Çakmakçı’nın sahnede  ödülünü  alırken , ” bu ödülü, eşi, torunu, bir de  adını  anmaktan  gurur  duyduğu, yanında  dört  yıl  kamera  asistanlığı  yaptığı, ona kitap  okuma  alışkanlığını  da öğreten, sadece  teknik  bilgi değil, Kriton Ilyadis  adına aldığını” söylemesi idi. Babamın vefatından  32 yıl sonra bir  onur ve şeref  festivalinde adının  duyulması bizler için çok duygulandırıcı bir andı. 2014 yılında, Türsak Vakfı’nın  düzenlediği “Sinemanın 100. Yılında En Iyi Onlar Yarışması”nda, vefatından  34 yıl sonra Kriton Ilyadis’in görüntü yönetmeni olarak ödül alması. Bu ödül haberini  internetten öğrendim. Bize ulaşacak  bağlantıları yoktu, onun için haber veremediler.Biz  bugün, Almanya’da yaşayan ablam Lena ile beraber, dedemizin  yaşadığı, amcamla  babamın doğduğu  Adapazarı’nda  sizlerin  yanındayız.

Ablamla  ben  bu yolculuğu önce  Dedemiz Ilia Usta’ya, sonra Adapazarı 1914 doğumlu amcamız Yorgo’ya, 1916 Adapazarı doğumlu babamız Kriton’a, kendimize, çocuklarımıza, çocuklarımıza  ve  torunlarımıza  borç  hissettiğimizden gerçekleştirdik. Cümlenize bu  sıcak, içten davetiniz  için  çok  teşekkür  ederiz.’’